Tojáspótló kisokos – mit (t)egyen egy tojásallergiás
Mit egyen egy vegán, tojásra allergiás? Itt a tojáspótló kisokos!
Másfél éve volt egy vérből történő allergénvizsgálatom. Akkor főleg a gluténre gyanakodott a doki, én meg a laktózra (is), de az eredmény szerint ezekkel nincs probléma. Viszont a tojásfehérjét, -sárgáját, földimogyorót, mandulát és szezámmagot problémásnak jelölte. Ezeken meglepődtem, mert pl. tejföl, joghurt után többször észleltem hasmenést, de mogyoró vagy tojás után nem. Talán tükörtojásnál volt némi hasfájás, de ezt ritkán ettem.
Így azóta nagyjából kerülöm ezeket a dolgokat. Azért nagyjából, mert különösebb rossz hatást tényleg nem tapasztalok ezektől az élelmiszerektől. Így mondjuk nem veszek kimérős mandulát, amit előtte sokszor tettem és tojást sem. De pl. megveszek egy kekszet vagy megrendelek egy panírozott húst az ebédszállító cégnél. Haha, bízom az ipari termelésben, hogy ezekbe a lehető legkevesebb tojás kerül 🙂 Szóval nem zárom ki teljesen, de a minimálisra mérsékelem.
Így elkezdtem én is a tojáspótló lehetőségek után kutatni és meglepően sokféle módon lehet helyettesíteni az ételekben.
Tojáspótló alternatívák
1 evőkanál chia mag + 3 evőkanál víz = 1 tojás
Összekeverjük a vizet és a chiát, 10 percig állni hagyjuk, ekkorra zselés állagú lesz. Süteményekhez és fasírtokhoz használható.
1 evőkanál lenmag/lenmagőrlemény + 3 evőkanál víz = 1 tojás
Mint a chia magnál, itt is összekeverjük vízzel és várunk, amíg zselés állagú lesz. Szintén süteményekhez, fasírtokhoz használható.
1 banán = 1 tojás
Süteményekhez használható, a banánt pépesítve adjuk a sütemény tésztájához.
kb. 1/4 bögre almaszósz = 1 tojás
Vagy a babáknak való bolti almapürét használjuk vagy magunknak készítsünk. Ez is süteményekbe való.
1 evőkanál agar-agar + 1 evőkanál víz = 1 tojás
Szintén az ételek összefogására szolgál, használhatjuk zselatin helyett is.
3 evőkanál földimogyoróvaj = 1 tojás
Szintén sütikhez ajánlott, ahol a földimogyoró íze harmonizál a süteményével.
1,5 evőkanál víz + 1,5 evőkanál étolaj +1 teáskanál sütőpor elkeverve = 1 tojás
Elkeverve pl. kevert tésztákhoz ajánlott.
2 ek kukoricakeményítő + 6 ek tej = 1 tojás
Panírozáshoz használható.
csicseriborsóliszt, sárgaborsóliszt, kukoricaliszt, étkezési keményítő, finom zabpehely, útifű maghéj
Fasírtokhoz, vagdaltakhoz használható kötőanyagként.
3 dkg tofu = 1 tojás
Lepényekbe, rántottába használható összeturmixolva.
És kapható tojáspótló por is.
Jó tudni:
A tojásallergiások felénél 10 éves korra teljesen megszűnik az allergia.
A tojás allergén fehérjéi hőstabilak, vagyis hőkezeléssel – főzéssel, sütéssel – sem csökkenthető az allergén tulajdonságuk.
Az oltóanyagok némelyike – például a sárgaláz elleni vakcina – tojást tartalmaz.
Nem csak az allergiásoknál merülhet fel a tojás helyettesítése, van, aki vegánként nem szeretne állati eredetű élelmiszert fogyasztani, van, aki tart a szalmonellától, főleg nyáron, ezért iktatja ki a tojást és van, akinek anyagilag megterhelő a tojás megvásárlása (bár a helyettesítői sem olcsóbbak…)
A tojásallergia tünetei:
bőrkiütés
ekcéma
visszatérő köhögés
hányinger
felső légúti panaszok
emésztési problémák
hasmenés
asztma
Tojásmentes recepteket ide kattintva találsz.
A bejegyzést a Bijó Webáruház támogatta. Elérhető a www.bijobolt.hu oldalra kattintva.
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a Konyhalál Facebook-oldalához, ne maradj le semmiről! 🙂
5 thoughts on “Tojáspótló kisokos – mit (t)egyen egy tojásallergiás”
You must be logged in to post a comment.
Szia!
Vérből kimutatva nálam tojássárgája, burgonya és narancs érzékenységet/allergiát állapítottak meg. Bár eléggé furcsának találtam, de tartottam a diétát. Később sem szűntek a tünetek, így további vizsgálatok után hasi ultrahanggal epeköveket találtak nálam, amiket az epével együtt műtéti úton el is távolítottak. Ezt követően újra elmentem önszorgalomból allergiavizsgálatra, már egy tágabb spektrumot vizsgálva és az eredmény megdöbbentő módon az lett, hogy semmire sem vagyok allergiás. Nálam az epe volt gyulladásban és az okozta a bajt. Érdemes lehet ilyen esetekben tovább vizsgálódni, főleg azért, mert felnőttkorban a tényleges tojásallergia valóban nagyon ritka.
Üdv,
Süni
Rendes, kórházi vizsgálat volt, nem a vércseppanalízises (amiről több helyen is olvastam, hogy humbug lehet).Persze ettől még lehet fals eredmény és lehet, hogy egyszer el is megyek egy széleskörű vizsgálatra, csak ne 50-60 ezer forintba kerülne… (utoljára kb ilyen összegeket olvastam róla)
Nálam is laborvizsgálatos volt mindkét alkalommal, először orvosi rendelőben TB-re voltam, másodszor magánrendelőben fizetős verzióban. Itt, ha jól emlékszem voltak választható modulok, én csak vérvételes vizsgálaton voltam, belégzésesen nem, de abból a nagyobb darabszámú ételallergénes modult választottam. Pontosan nem emlékszem, viszont biztos, hogy 20 000 Ft alatt fizettem érte, mindezt még idén.
Na, ez már sokkal jobban hangzik 🙂 Őszintén szólva a tejes/laktózos eredményben kételkedek, korábban be is utaltak a kilégzéses vizsgálatra, de őszintén szólva nem akartam 2 nap szabit arra pazarolni, hogy egy kórház WC-jében f*ssak 😀
Igen a kilégzéses valóban macerás és 2 napot elvisz, de szerencsére én megtehettem, hogy fél nap szabira megyek per alkalom és otthonról dolgoztam a másik felét. Nálam az eredmény nem mutatott ki se laktóz, se laktulóz problémát és ezt sikerült TB-re intézni szerencsére, bár elég körülményes a magyar egészségügy és kb. könyörögni kellett a beutalóért…