A megbújó glutén – ezekben az ételekben is előfordulhat
Aki gluténérzékeny, az minden bizonnyal keresztkérdések feltevésével tölti idejét minden egyes étkezés előtt (ha nem saját maga készítette az ételt). Akik nem érintettek a témában vagy nincsenek tisztában a tünetekkel, azok akár felesleges akadékoskodásnak, rosszabb esetben finnyáskodásnak is érezhetik ezt mondjuk egy vendégségben, de a betegeknek nyomós okuk van a „vallatásra”.
A gluténérzékenyek valószínűleg hosszasan tudnák sorolni a rémtörténeteiket, most csak egyet írok, amit valamilyen fórumon olvastam egyszer:
– Ebből a sütiből ehetsz nyugodtan, direkt neked csináltam, nincs benne liszt!
– És miből készül?
– Darált keksz…
Itt szó sincs megbúvó gluténról, mert ugye egyértelmű, hogy a keksz is lisztből készült (ami egy átlagos háztartásban gluténos), de már itt sokan elbuknak a kérdezősködésben.
És ezután jön még a „sunyi” glutén – azok a feldolgozott ételek, melyeknél alapból nem gondolnánk, hogy tartalmazhat glutént. A gluténnak több olyan pozitív tulajdonsága van, ami miatt hozzáadják a termékekhez, például jó vivőanyag az aromákhoz, megköti a vizet, zselésít, emulgeál.
Gluténérzékenyeknél alapvető a csomagolásokon az összetevőlistája böngészése.
Ezeknél a termékcsoportoknál, bár nem feltétlenül lenne indokolt, mégis gyanakodjunk, hogy nem mentesek:
- chips
Bár krumpliból van, de az ízesítéshez használt fűszerek, anyagok tartalmazhatnak glutént.
- csokik, rágók
A termékek sűrítéséhez használnak glutént, illetve ez akadályozza meg, hogy a csomagoláshoz tapadjon a termék.
- felvágottak, szalámik
Különösen a kevés húst tartalmazó termékeknél lehet számítani a glutén felbukkanására, ezzel is dúsítják a felvágottakat, szalámikat.
- húshelyettesítők
A vega termékeket valamiből „össze kell rakni” és nagy részük valamilyen gabonaféle.
- savanyúságok
Ha a malátaecet, akkor bizony glutént is tartalmaz. És a házi kovi ubiról se feledkezzünk meg, aminek a tetejére egy szelet kenyeret teszünk!
- mustár
Itt is a malátaecet lehet a bűnös összetevő.
Ezeken kívül még a sült krumpli, a leveskocka, a mártások, szószok, fűszerkeverékek, szójaszósz, sütőpor, ízesített tea, pudingporok, fagyik, joghurtok, müzlik, gumicukrok, instant kávék, májkrémek is nagy valószínűséggel tartalmazhatnak glutént. Sőt, gyógyszerek, vitaminkészítmények, de kozmetikumok is lehetnek gluténtartalmúak.
A már megszokott termékek csomagolását is érdemes átnézni, mert időnként történhet változás az összetevőkben.
Aki extra érzékeny, azoknak a „nyomokbanos” termékek – tehát, amelyekre az van írva, hogy nyomokban glutént tartalmazhat – is problémát okozhatnak. Ez azt jelenti, hogy magában a termékben nincs gluténtartalmú összetevő, de a gyárban készítenek gluténtartalmú élelmiszereket is, így előfordulhat, hogy gluténnel szennyeződik a termék.
A bejegyzést a Bijó Webáruház támogatta, ahol rengetegféle gluténmentes termék között (is) válogathatsz.
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a Konyhalál Facebook oldalához és iratkozz fel a heti hírlevélért a blogkövetésre, ne maradj le semmiről! 🙂
1 thought on “A megbújó glutén – ezekben az ételekben is előfordulhat”
You must be logged in to post a comment.
A laktózzal is hasonló a helyzet. Nagyon meg kell nézni, mit eszek. Szalámik, felvágottak, pékáruk, csokik, chips is…..