Fejfájás? Fáradékonyság? Szédülés? – Ezeket edd!
Állandó fáradékonyság. Fejfájás. Koncentrációzavar. Szédülés.
Ha rendszeresen ezeket tapasztalod magadon, elképzelhető, hogy vashiányod van.
A vas fontos szerepet játszik a sejtek oxigénellátásában, ha nincs elég a szervezetünkben, csökken a hemoglobinszint és a fenti tünetek jelentkezhetnek.
De mi okozza? Nagyrészt a nem megfelelő étkezés. És a nők hátrányban vannak, ugyanis az erős menstruációval is megcsappan a vaskészletünk.
Egy nő napi vasszükséglete 15-18 milligramm, terhesség alatt majdnem a duplája, 28 milligramm, a férfiak elvannak 10 mg-mal is.
Egy egyszerű vérvételből kiderül, hogy van-e vashiányunk. Ha ez kismértékű, akkor vastartalmú ételekkel lehet pótolni a hiányzó mennyiséget, ha nagyobb mértékű, akkor gyógyszeres kezelésre van szükség.
Ezeket az ételeket fogyaszd a kisebb vashiány megszüntetésére:
Vas megtalálható növényi és állati eredetű ételekben is, de az állati eredetűeket jobban tudjuk hasznosítani. A C-vitamin segíti a vas felszívódását, a kalcium és magnézium viszont gátolja azt, így érdemes nem egyszerre fogyasztani az ilyen tartalmú ételeket.
Máj
A vasban leggazdagabb étel, a kacsamájban van a legnagyobb mennyiség, 30 mg 100 grammonként.
A búzakorpa a legnagyobb vastartalmú gabonaféle a 16 mg-os mennyiségével. Reggelire fogyasztva C-vitaminban gazdag bogyós gyümölcsökkel, gyümölcslével kombinálva kitűnően működik.
A tökmag a 12 mg vas mellett számos más vitamint is tartalmaz. Sokféleképpen használhatjuk, levesbetétként, müzlikben, péksüteményekhez, salátákhoz is.
A szezámmagban szintén nem elhanyagolható az egyéb vitaminok mennyisége a 10 mg vas mellett. Hasonlóan használhatjuk, mint a tökmagot.
A szójabab, lencse, mungóbab, fehér bab, borsó is remek választás a vas pótlására.
A lenmag a magas rosttartalma miatt segíti az emésztést, vastartalma miatt is érdemes fogyasztani.
Lehetnek köretek, de lisztként is használhatjuk őket, fontos szempont, hogy gluténmentesek is.
Nagy vastartalma mellett a pisztácia a telítetlen zsírsavak miatt is különösen értékes.
Tojássárgája
Fontos kiemelni, hogy akkor igazán jó vasforrás a tojássárgája, ha külön esszük, ugyanis a tojásfehérjében levő anyagok gátolják a vas felszívódását.
Rókagomba
Frissen és szárítva is kitűnő vasforrás. Egyéb gombák a rókagomba 6,5 mg-jánál jóval kevesebb vasat tartalmaznak, pl. a csiperke csak 1 mg-ot.
A bejegyzést a Bijó Webáruház támogatta, ahol megtalálod a vashiány ellen „harcoló” élelmiszerek nagy részét is!
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a Konyhalál Facebook oldalához és iratkozz fel a heti hírlevélért a blogkövetésre, ne maradj le semmiről! 🙂
You must be logged in to post a comment.